Aroomiteraapia näpunäiteid
Wikipedia ütleb, et aroomteraapia ehk lõhnravi on eeterlike õlide ja teiste taimse päritoluga lõhnaainete kasutamine inimese meeleolu või tervise mõjutamiseks. Aroomiteraapiat peetakse üheks alternatiivmeditsiini meetodiks ning seda võib pidada ka lausa esteetiliseks ja loovaks ravikunstiks. Aroomid mõjutavad nii füüsilist, emotsionaalset kui hingelist tasandit.
Kuigi sõna ise mõeldi välja alles 1920.-30. aastatel René Gattefossé poolt, siis teraapiaviis kui selline on aastatuhandeid tuntud ja olnud oluline osa meditsiinist. Juba aastal 100 e.Kr. mainis tuntud filosoof Dioscorides oma kirjutistes aromaatseid õlisid ning tõi välja sellised õlid nagu kardemon, kaneel, mürr, basiilik, fenkol, viiruk, kadakas, mänd, roos, rosmariin ning tüümian.
Mille puhul saab aroomiteraapiast abi?
- Tõstab meeleolu, teeb tuju heaks
- Aitab lõõgastuda, võtta maha stressi ja pingeid
- Tõstab ruumi energeetikat ja loob positiivse atmosfääri
- Tugevdab immuunsüsteemi, aitab ennetada haigusi
- Ravib hingamisteede haigusi
- Leevendab haigusseisundeid, ravib põletikke, eemaldab valu,
- Tõstab une kvaliteeti
- Toetab seedimist
Kuidas aroomiteraapiat kasutada?
Oluline on kasutada puhtaid ja kõrge kvaliteediga eeterlikke õlisid. Eeterlikud õlid annavad taimedele nende lõhna ning on tegelikult destilleerimise teel saadud kontsentreeritud essentsid. Õlidel on nii füüsilised kui emotsionaalsed mõjud, sest meie haistmismeel on otseselt seotud aju emotsionaalse keskusega.
Sünteetilised õlid ning lõhnad ei anna tulemust või võivad halvimal juhul ohustada tervist. Lisaks kvaliteedile on väga oluline ka doseerimine – rohkem ei ole alati parim. Sega mõni tilk baasõlisse (avokaado-, mandli-, jojobi-, nisuiduõli), aroomilampi, vannivette jmt.
Tähtis kasutamisel: lõhn peab inimesele meeldima!
“Kas teadsid, et kvaliteetsetest taimedest tehtud viirukite toime on sarnane eeterlike õlide toimega, mida kasutatakse lõhnalambis?”
Kasutamismeetodeid:
- Aroomilamp
- Difuuser
- Massaaž
- Ehted – aroomiripats, käevõrud, laavakivist pärlid (kuna laavakivi on poorne, siis imendub õli sinna hästi ja püsib kaua)
- Vann, saun
- Lisamine kosmeetilistesse vahenditesse ja hügieenitoodetesse (šampoonid, kreemid, seebid, õhuvärskendid jne)
Mida ja milleks?
Ergutus, hea tuju, optimism: apelsin, sidrun, sidrunhein, bergamott, greip, pelargoon, laim, mandariin
Harmoonia: roos, jasmiin, geraanium, ilang-ilang
Elujõud: rosmariin, teepuu, nelk, eukalüpt, salvei, piparmünt, mänd, kadakas, küpress
Lõõgastus: tüümian, lavendel, vanill, roosipuu
Tasakaal: viiruk, nelk, sandel, vanill, vetiveeria, patšuli, seeder
Arstikapis peaksid olema: teepuu, eukalüpt, piparmünt, lavendel
Elutuppa: roosipuu, apelsin, seeder, greip
Töötuppa: sidrun, basiilik, piparmünt, greip, bergamot
Lastetuppa: vanill, mandariin, greip, apelsin, kaneel
Magamistuppa: lavendel, roos, sandel, jasmiin, palmaroos
Kuidas ise kasutame?
Õli valime vastavalt sellele, mida on hetkel vaja – kas ergutust, head tuju, lõõgastust jne. Külmetuse puhul on asendamatud eukalüpt, piparmünt, sidrun. Putukahammustuste ja nahavigastuste korral teepuuõli (võtab väga hästi ära putukahammustusest tekkinud sügeluse). Väsimuse korral sidrunhein, apelsin, sidrun, roosipuu. Sageli ei toimu valik mitte vajaduse, vaid hoopis meeleolu järgi:) Aroomiõlisid kasutame põhiliselt aroomilambis, endavalmistatud õhuvärskendajates ja kosmeetikas ning kanname ka aroomiripatseid.
Kuidas aroomiripatsit kasutada, näed allolevast videost: