Miks mõõdetakse vääriskivide kaalu karaatides?
Karaat, lühendiga ct, on ühik vääriskivide kaalu mõõtmiseks. Miks just selline ühik? Miks mitte tavapärased laialtlevinud kaaluühikud?
Kuna looduses esineb vääriskive harva ja väga väikestes kogustes, siis ei kasutata nende massi väljendamiseks tavalisi maavarade mõõtühikuid (kg, t ), isegi gramm on liiga suur. Selle asemel on kasutusele võetud karaat, mis on 0,2 grammi ehk 1/142 untsi.
Kust on pärit selline nimetus?
Arvatakse, et see nimi pärineb niiskes subtroopikas kasvavalt jaanileivapuult (Ceratonia siliqua), mille küpsed kuivatatud seemned on ühtlase suurusega ja säilitavad aastaid oma esialgse massi (ca 197 mg). See omadus meeldis muistsetele juveliiridele ning jaanileivapuu seemnetest sai kaaluühik. Kauges minevikus nimetasid araablased neid seemneid puu kreekakeelse nimetuse ceratio järgi kiraat’ideks, mis hiljem muganduski sõnaks karaat.
Karaadi ajalugu
Kulla kaalumiseks võeti karaat esmakordselt kasutusele Põhja-Ameerika riikides, teemantide kaalumiseks aga Ida-Indias. Siiski ei õnnestunud kaua aega karaadi massi ühtlaselt määrata. Eri maades ja isegi eri linnades oli see erinev, kõikudes 0,1885 – 0,21599 grammi vahel. Tuntud oli Amboina, Firenze, Leipzigi, Londoni, Berliini, Pariisi, Amsterdami, Frankfurdi, Viini, Livorno jne karaat, igaüks eri kaaluga. Kuigi kaaluerinevus oli tühine, põhjustas see ostjate, juveliiride ja kaupmeeste vahel palju pahandusi.
1871.aastal leppisid Pariisi juveliirid kokku võtta karaadi massiks 205,000 mg, neid toetasid ka Londoni ja Amsterdami juveliirid, kuid teiste keskustega lahkhelid jätkusid. Alles aastal 1907 kehtestati Pariisis 4.kaalude ja mõõtude peakonverentsil karaadi massiks täpselt 200,000 mg ehk 0,2 grammi. Ent sakslased võtsid selle omaks alles 1913 ja inglased 1914. Kaasajal on kõikides riikides karaat ühtselt kasutusele võetud ja vaidlusi selle üle enam ei ole.
Pärlite kaaluühik
Pärlite kaalumisel kasutatakse mõõtühikuna graani, mis tuleneb ladinakeelsest sõnast granum ja tähendab tera (mille all mõeldi vanasti nisutera). 1 graan võrdub ¼ karaadiga ehk 50 mg-ga (NB! apteekides kasutatav graan on sellest veidi suurem – 60 mg). Kuid peab mainima, et ka pärlite puhul kasutatakse kaaluühikuna aina enam üldtunnustatud karaati.