Merevaik – nagu mesi ja päike üheskoos

Merevaik – nagu mesi ja päike üheskoos

Merevaiku teame kõik, on ta ju meilgi igal pool saadaval. Värvus võib varieeruda helekollasest tumeda kuldpruunini. NB! Roheline merevaik on kunstlikult värvitud või on tegemist plastmassiga, looduses seda ei esine. Merevaik võib olla läbipaistev, läbikumav või täiesti läbipaistmatu, vahel võib selles näha taimede ja putukate fossiile, mis teevad merevaigutüki eriti väärtuslikuks.merevaik

Kuigi merevaiku liigitatakse sageli kristallide hulka, pole ta tegelikult kivim, vaid hoopis taimse päritoluga, erinevate Paleogeeni ja Neogeeni okaspuude kõvastunud vaik. Oleme harjunud mõttega, et merevaik uhutakse rannaliivale, kuid tegelikult on ta ladestunud ka suurte kihtidena maa sisse ja teda kaevandatakse nagu teisigi kivmeid. Leiukohti on üle kogu maailma, kuid kvaliteetsemaks loetakse Kaliningradi merevaiku. Seetõttu müüakse selle nime all ka palju ebakvaliteetset ja odavat Ukraina või Kolumbia merevaiku.

Kuna merevaik ei ole eriti kõva materjal (Mohsi skaalal 2 – 2,5), siis on teda lihtne töödelda. Merevaik on tundlik hapete ja kõrge temperatuuri suhtes, teda tuleb kaitsta higi ja päikesevalguse eest. Ollakse arvamusel, et ta on maailma vanim ehtekivi.

Võltsingud

Kahjuks on merevaigu puhul tegemist ühe enamvõltsitud kristalliga. Et merevaik muutub pehmeks juba 150 kraadi juures ning sulab 350 – 375°C juures, siis sulatatakse merevaigutükid sageli üles, valatakse vormidesse ja vormitakse eheteks või kujukesteks. Kuumutatakse ka peenekiulised kivid ja tootmisjäägid ning pressitakse need kokku, saadud toorikut töödeldakse samaviisi nagu tavalist merevaiku. Tänu kuumutamisele muutub merevaik ka värvuselt tumedamaks, kuid kahjuks ei ole sellistel ehetel enam tervendavaid omadusi ning kvaliteedist ei tasu rääkidagi.

Kuigi merevaik ei ole väga hinnaline ning on kergesti kättesaadav, võltsitakse seda siiski väga sageli ning merevaigu nime all müüakse hoopis epoksiidvaiku või plastmassi. Ole ostes tähelepanelik, sest ka meie kaubanduses liigub väga palju võltsitud merevaiku!

Kuidas merevaigu ehtsust kindlaks teha?

Selleks on mitmeid meetodeid, toome välja mõned, mida saab ka kodus kasutada.merevaik

  1. Soolane vesi. Vaja läheb klaas vett ja mõni teelusikatäis soola. Sega sool vees kuni see on lahustunud. Nüüd aseta merevaigutükk soolalahusesse ja jälgi, kas see tõuseb pinnale. Kui tükk jääb veepinnale hõljuma, on tegemist ehtsa merevaiguga, sest merevaik on kerge. Kahjuks ei sobi see meetod aga ehete puhul, sest metall on raske ja ehe pinnale ei tõuse.
  2. Merevaiku käes hoides tunned, et see on kaalult kerge, puudutades vaigune, soe, käte vahel hõõrudes on tunda kerget vaigulõhna. Plastmassil, kunstvaigul ja klaasil selliseid omadusi ei ole.
  3. Et merevaik on elektrostaatiline, siis hõõrudes seda siidi või villase materjaliga, tekib pinnale staatiline elekter. Kui nüüd lauale asetada pisikesi paberitükikesi, tolmu jmt, siis tõmbab merevaik need enda külge.

Kas teadsid, et sõna „elekter“ tuleneb vanakreeka sõnast ήλεκτρον (ēlektron) ja see tähendab merevaiku? Nimetus on tulnud sellest, et merevaik hõõrdumisel elektriseerub ehk omandab elektrilaengu.

  1. UV valguses muutub ehtsa merevaigu värv kollasest sinakaks või rohekaks.
  2. Võta nööpnõel, kuumuta see tuliseks ning seejärel proovi tulise nõelaga torgata merevaigutükki. Kui tegemist on plastikuga, siis see sulab, kui aga tegemist on ehtsa merevaiguga, võib see praguneda ja eraldada valget suitsu . Kindlasti nuusuta ka torgatud kohta, kui tunned vaigu-, viiruki-, männi- või tärpentinilõhna, siis on asi ehtne. Plastmassi lõhn on äratuntav, fenoolvaik söestub ja eraldab teravat fenooli lõhna. Siiski tuleks sellist katset läbi viia väga ettevaatlikult, kuna see kahjustab eset jäädavalt ning võib olla ka ohtlik, kui tegemist juhtub olema kergestisüttiva tselluloidiga.

Energeetilised omadused

Merevaik on võimas ravitseja ja puhastaja, tal on tugev side maaga. Merevaik neelab negatiivsed energiad ja muudab need ümber positiivseteks, toob elujõudu. Lisaks keha haigusseisunditest puhastamisele, mille tulemusel hakkab keha ise end tervendama, puhastab ta ka keha energiakeskused ehk tšakrad ja ümbritseva keskkonna.

Merevaigu soe energia toob ellu stabiilsust, kuid annab ka jõudu, ergutab intellekti ja mõtlemist, toob positiivseid tundeid, on abiks eneseväljendusel. Aitab olla kannatlik ja tasakaalukas, abistab otsuste vastuvõtmisel. Mõjub soojendavalt ja kaitsvalt, kingib helge mõttemaailma, loomingulisuse ja inspiratsiooni, tagab hea tervise.

Loob rõõmu ja päikselist meeleolu, vabastab pingetest ja stressist, annab optimismi, rahulolu, turvatunde, toob sära, edukust ja õnne. Merevaik on naiseliku ja kaitsva energiaga kristall.

Kui merevaiku kasutada kristalliveena, on ta suurepärane looduslik antibiootikum. Merevaiku on kasutatud ravimisel juba iidsetel aegadel ning teda peetakse tervendajate isaks. Hippokrates kinnitas, et merevaik toimib soodsalt mitmete haiguste korral.

Kuidas ise kasutame?

Võtame merevaigu siis, kui on vaja soojust, rõõmu, turvatunnet, stabiilsust. Aga vahel ka siis, kui see kõik on juba olemas 🙂 Merevaik on rõõmsa meele ja hea tuju kristall, koos temaga on päikseline meeleolu garanteeritud!

Loe veel merevaigust

merevaik

Shopping Cart
Scroll to Top